Pretvorit ću se u paradajz. Sva se ova jela vrte oko rajčice ili rajčice i paprike, i to sam i željela, maksimalno iskoristiti sezonu. Napraviti dva miksa, odnosno temelja, sataraš i šalšu pa ih upotrijebiti za druge recepte, vidjeti što se može zamrznuti, izvaditi koji mjesec kasnije, planirati. Kuhati s predumišljajem, a ne stihijski. Biti razumna i šparna. I na kraju krajeva, potrošiti dio od hrpe paradajza koji sam što dobila što kupila, sve se poklopilo u tjedan dana, a nema šanse da ga nas dvoje pojedemo svježeg, koliko god ga jeli. A jedemo toliko da ćemo se pretvoriti u paradajz.
Smislila sam tako neki plan i znatno si olakšala život s kuhanjem, a još znatnije otežala s objavama na blogu. Složila sam na kraju ovu neku križaljku, iz ovog recepta uzmite ovo, prebacite tamo, odvojite smjesu, ispecite danas, jedite sutra. Valjda ćete se snaći, meni se malo vrti u glavi. Tražeći izlaz iz labirinta u koji sam se sama zaplela, otvorila sam i novu rubriku Samo recepti, gdje ću trpati recepte uz koje mi se ne piše previše, ali ih ipak želim podijeliti.
1. Sataraš koji je đuveč i pohani faširanci
Prvo, dakle, skuhate sataraš i uz njega pohane faširance. To vam je jedan ručak (nas dvoje možemo razvući i na dva dana). Dio sataraša i dio mesne smjese odvojite. Sataraš koji ste odvojili zamrznete i kasnije iskoristite za umak uz lungić. U odvojenu smjesu za faširance dodate još neke začine, napravite veće polpete, ispečete ih i čuvate za dan kada ručate sendvič. Mogu preživjeti i dva dana u frižideru, bez frke.
2. Šporka šalša
Od tri kg paradajza dobila sam oko dvije litre šporke šalše. Pola litre možete potrošiti isti dan, samo uz tjesteninu ili je iskoristite za Jaja u umaku od rajčice, takozvanu shakshouku. Taj sam recept još ranije objavila, ali je super rješenje za ovaj dan kad već imate frišku šalšu, nagulili ste se paradajza i ne bi više puno kuhali. Ostatak spremate u frižider za složenac i juhu s mladim grahom.
3. Pohani faširanci u sendviču s namazom od češnjaka
Čekaju vas ta dva velika i već pečena faširanca u frižideru. Ispecite kruh i napravite namaz od češnjaka. Ako vas je dvoje, imat ćete dva povelika sendviča koji su zasitni i više nego prosječan ručak. Ako vas je više, morat ćete si prilagoditi količine. Kruh ne morate nužno peći, kupite ga, napravite peciva, što god želite. No, ako ga ispečete, i ako vas je dvoje, ostat će vam i za drugi dan. Paradajza i paprike za salsu imate još od sataraša.
4. Juha od mladog graha i rajčice
Čeka vas spremna šalša, sjećate se? Mladi grah nipošto nemojte propustiti, on je isto savršen za zamrzavanje. Kupite ga više, ubacite u vrećicu i zamrznite. To je to. Kuha se i smrznut, tj. ne mora se odmrzavati. Juhu dopunite kruhom od jučer ili nastavite slijed sa složencem od tikve, šalše i parmezana. To je iduća točka.
5. Tikva, šalša i parmezan na tragu Parmigiane
Ovo je zapravo složenac inspiriran divotom Parmigiana di melanzane, ali njegova skromnija verzija, kojoj je svrha iskoristiti običnu tikvu. Ovu količinu u posudi smo pojeli nas dvoje, ručali smo samo to i pristojno smo se najeli. No, možete vam biti i prilog ili drugi slijed nakon juhe ili kako već želite…
6. Lungić s batatom i umakom od sataraša
Sad je vrijeme za onaj sataraš koji ste bacili na led. Izvadite ga iz zamrzivača, malo doradite i uz njega ispecite lungić i batate. I tu sam išla na praktičnost, pa su meso i batati većinu vremena zajedno u pećnici i istovremeno su gotovi, a za to vrijeme na štednjaku zgotovite i umak.
7. Jedite vani
Zaslužili ste. No, možete i bilo koji od ovih recepata napraviti u većoj količini, možete u startu skuhati više šalše ili sataraša i bez problema ćete pokriti još koji dan.
Možete napraviti i svoju križaljku, jedite kako vam paše. Ako ste se pogubili među linkovima na recepte, kliknite samo na ove crvene k’o paradajz.